Перший урок 2015-2016 н. р. 3 клас.
Тема : Україна – моя Батьківщина.
Мета :
§ формувати у школярів ціннісне ставлення до Батьківщини;
§ розвивати в учнів почуття гордості за славне минуле рідного народу, національної самосвідомості та громадянської активності;
Очікувані результати:
§ формування ціннісного ставлення до держави, українського народу, його мови, звичаїв і традицій;
§ розширення знань учнів про Україну;
§ усвідомлення цінності людського життя та тих складових частин, які впливають на нього, роблять його багатогранним, плідним і корисним.
Обладнання:
§ Державні символи України;
§ український рушник, колосся пшениці,квіти – символи України;
§ карта України, глобус;
§ різнокольорові кульки для проведення вікторини.
Хід уроку.
1. Привітання. ( На подвір’ї школи , після урочистої лінійки)
- Дорогі мої школярики! Я дуже рада вас вітати з початком нового навчального року. По всій країні, у кожній школі пролунав перший дзвоник. Тисячі школярів прийшли у світлі класи, сіли за парти, щоб розпочати новий навчальний рік, розпочати перший урок.
2. Поділ на групи.( розібрались із парами - пішли в клас шукати свою парту)
- Ви теж зараз сядете за парти. Але куди ж сісти? За стару парту ? Чи вибрати нове місце? Я вам допоможу. У цій скриньці лежать картки-білети, які вкажуть вам ваше місце.
З карток одного кольору складіть слово, а тоді знайдіть на парті те, що у вас вийшло. Це і є ваше місце.
3. Тема уроку.
- Всі розібралися із своїми місцями, тому можемо починати наш урок.
( На дошці написана тема уроку, 1 і 3 слово закрите)
_____________ моя ____________
- Це тема нашого уроку. Але спробуємо розібратися, чому ми присвятимо наш урок.
Як ви думаєте, про кого ,або про що ви можете сказати МОЯ? Настя може сказати моя. Дмитро може сказати моя. Що це може бути? Не здогадуєтесь? Тоді погляньте на ті рослини ,які ви бачите на своїх партах: калина, верба, чорнобривці, тополя,вишня, пшениця, майорці, соняшник…
Здогадались? Так, це Україна – дороге і рідне слово кожному українцеві. (відкриваю тему уроку)
Чому Україну ми називаємо нашою Батьківщиною? Що таке Батьківщина?
Вірш
Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт
І верби над ставом, й калина.
Моя Батьківщина – це мрії політ,
Це рідна моя Україна!
Моя Батьківщина – це наша сім'я,
Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, бабця дідо і я,
Всі рідні і друзів багато.
Моя Батьківщина – це злагода й мир,
Та небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.
Моя Батьківщина – ліси і поля.
Від них в нас і радість, і сила.
Це та найсвятіша і рідна земля,
Що кожного з нас народила.
- Діти, згадайте, чи було у вас таке і коли, що ви відчули сильну тугу за своїми рідними , за рідною домівкою, що вам так хотілося забігти на своє рідне подвір’я, у свою хату, побачити рідних, близьких людей? Було таке? Коли? То що ж то за таке сильне почуття росло у вашому сердечку? (любов)
- Правильно, це і є любов до своїх рідних, до своєї батьківщини. Кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома, на своїй рідній землі , кожна людина впевнена у собі, почувається захищеною, сильною і сміливою. То хай ця любов у ваших серцях не згасає, бо ця любов дасть вам натхнення і силу.
4. Глобус .
- Ось погляньте на глобус. На ньому зображені океани і материки. На материках є багато різних держав і повсюди живуть люди.
Це – Африка. Тамтешні люди теж люблять свій край, хоч там страшенно спекотно, взимку ніколи не падає сніг.
Це – Австралія. Теж гарний край. Але у цьому краї тече лише одна річка, тому людям доводиться нелегко.
А ось тут, на материку Європа, живемо ми – українці. Бог подарував нам чудовий куточок землі, де є все ;(демонструю малюнки)
- Ріки, де водиться багато риби, чудові ліси.
- Родючі ґрунти, де українці вирощують багаті врожаї.
- Чорне і азовське моря, де плавають кораблі, і куди їздять на відпочинок.
5. Легенда
- Чому саме нам, українцям, дісталася така багата і мальовнича земля? Послухаємо про це легенду.
- Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші предки кинулись на розподіл пізніше, тому їм землі вже не дісталось. От вони пішли до Бога. А Бог у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати.
Через деякий час Бог обернувся і сказав, що вони чемні і хороші . Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм гарну землю.
- Ні , - відповіли наші предки - там уже живуть німці, італійці, французи.
- Тоді я вам дам землю, ту що залишив для раю, там є все : ріки, озера, ліси, степи, гори. Але пам’ятайте , якщо будете берегти, то вона буде ваша, а ні – ворога.
Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живіть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною. Нелегко було нашим предкам берегти цю землю. З усіх сторін сунули вороги: то німці, то татари, то поляки.
Але українці понад усе любили свою рідну землю, тому захищали від ворогів, шанували її і зберегли для вас.
- Як можна назвати людину, яка так віддано захищає свою Батьківщину? (патріот)
6. Робота в групах .
Давайте створимо характеристику . Яким має бути патріот? ( асоціативний кущ)
- Що на вашу думку значить – бути громадянином?
- Чи вважаєте ви себе громадянами?
7. Загадки загадаємо – весело пограємо!
– Чи любите ви, діти, розгадувати загадки?
На ріднім полі шепчуть колоски,
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово: …. (Україна)
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
Створимо павутинку (асоціативний кущ) до слова Україна . Кожна група напише і прикріпить навколо теми - що для вас означає слово Україна.
Кожна держава має свої державні символи. Відгадайте їх.
По ньому ми живем із вами –
це основний закон держави.
(Конституція)
Знак держави головний –
всяк його повинен знати.
Воля, слава, сила в нім. –
То ж попробуй відгадати.
(Герб)
По радіо звучить щоденно
патріотична пісня,
що возвеличує Вкраїну
і прославля навічно.
Коли звучить він – всі встають,
до серця руку прикладають,
і вголос, й подумки співають,
і Україну прославляють.
( Гімн)
Синьо – жовте полотнище
гордо майорить.
Це – ознака сили й слави
Української держави.
Синє небо, жовте жито –
цю святиню знають діти.
(Прапор)
8. Вікторина «Моя Україна»
Підходите до кульок, вибираєте колір. Правильна відповідь – кулька в подарунок.
1. Хто автор слів Гiмну України? (Чубинський.)
2. Край, де ви народились, живете i зростаєте. (Батькiвщина.)
3. Знак, що символізує мiць держави. (Герб.)
4. Людина, яка належить до певної держави, пiдпорядковується її законам, перебуває пiд її захистом. (Громадянин.)
5. Столиця України. (Київ.)
6. Найголовнiша пiсня країни. (Гiмн.)
7. Один iз державних символiв -синє небо, жовте жито. (Прапор.)
8.Якi гори є на територiї України? (Кримські, Карпати.)
9. Які моря є на територiї України? (Чорне, Азовське.)
10.Яка найбiльша рiчка? (Дніпро.)
11. Основний закон України. (Конституцiя.)
12.Державна мова України. (Українська.)
13.Найголовнiший майдан нашої країни. (Майдан Незалежності.)
14.Кого називають Кобзарем України? (Т.Г.Шевченка.)
15. Що святкують українцi 24 серпня? (День Незалежності)
16. Назвіть область в якій ви проживаєте.
17. Назвіть назву районного центру.
9. Підсумок уроку
- Яким буде майбутнє країни залежить від кожного з нас. Батьківщина, як мати, одна. Ми повинні дбати про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього нам треба любити її, плекати, захищати. Ви, діти, повинні рости розумними, роботящими, щоб перетворити рідну державу на країну ваших мрій.
Комментариев нет:
Отправить комментарий